Månadens skrivövning: Skriv igenom din dikt som vore du en maskinskriverska

Den månatliga skrivövningen, den trettiosjunde i ordningen, är en lång och kärvänlig blinkning. Och blinkningen har en adress; den är till er som har skickat in eller funderar på att skicka in ett bidrag till Dungens Fyra Sidor nr. 5.

Instruktion:

  1. Skriv igenom din dikt trettio (30) gånger.

Ja, så koncis skulle instruktionen kunna vara. Men, något behöver preciseras. Och det är själva utmaningen. Det handlar här om att hitta ett sätt – att skriva igenom – som i någon grad är besläktat med redaktörens läge: ett antaget bidrag skrivs trettio gånger på skrivmaskin. Varje rad i en dikt sätter sig i kroppen på maskinskriverskan, ja långt innan det trettionde exemplaret har förfärdigats.

Hur kan du skriva igenom din dikt, och verkligen känna dina rader (i fingrar, ögon, etc)? hur kan din dikt skrivas igenom – och sändas in – med en liten förvissning om hur den faktiskt kommer att kännas för maskinskriverskan?

Behöver du trettio olika dokument på datorn, dvs. för att efterapa alla arken i valsen på skrivmaskinen? Nej, det låter plastiskt, förenklat, oskarpt. Och framför allt okroppsligt. Kanske ska varannan genomskrivning ske för hand?

På något sätt behöver genomskrivandet börja om, göras om. Omtagning för omtagning. Som med valsen och arken. Den ska vara genomskriven, som om den har skrivits trettio (30) gånger på en skrivmaskin.

Rapporter om olika försök att hitta ett sätt… mottages med glädje!

Lycka till!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s